Info Adriatic Home
English >> Croatia Holiday / Croatia ApartmentsCroatia |Hrvatski >> Apartmani Hrvatska / Ljetovanje HrvatskaHrvatska |Italiano >> Vacanze Croazia / Appartamenti CroaziaCroazia |Deutsch >> Kroatien Urlaub / Ferienhaus KroatienKroatien |Česky >> Chorvatsko apartmány / Chorvatsko dovolenáChorvatsko
Vítejte v Šibenicko-kninském kraji
Info Adriatic - vše o cestování v Šibenicko-kninském kraji (Chorvatsko/Jadran/Dalmácie): pobytová místa, dovolená, ubytování v soukromí, apartmány, vily, hotely...
Search Box Víte, že O nás Kontakt FAQ / Help
DESTINACE /
UBYTOVÁNÍ
Betina Betina Betina >> Ubytování
Brodarica Brodarica Brodarica >> Ubytování
Drniš Drniš Drniš >> Ubytování
Grebaštica Grebaštica Grebaštica >> Ubytování
Jadrija Jadrija Jadrija >> Ubytování
Jadrtovac Jadrtovac Jadrtovac >> Ubytování
Jezera Jezera Jezera >> Ubytování Hit mezi pobytovými místy >> Vyberte si ubytování již dnes!
Kaprije Kaprije Kaprije >> Ubytování
Knin Knin Knin >> Ubytování
NP Kornati >> Kornati NP Kornati NP Kornati >> Kornati >> Ubytování
Krapanj Krapanj Krapanj >> Ubytování
NP Krka >> Krka NP Krka NP Krka >> Krka >> Ubytování
Murter Murter Murter >> Ubytování
Pirovac Pirovac Pirovac >> Ubytování
Primošten Primošten Primošten >> Ubytování
Prvič Prvič Prvič >> Ubytování
Raslina Raslina Raslina >> Ubytování
Rogoznica Rogoznica Rogoznica >> Ubytování
Šibenik Šibenik Šibenik >> Ubytování
Skradin Skradin Skradin >> Ubytování
Šparadiči Šparadiči Šparadiči >> Ubytování
Srima Srima Srima >> Ubytování
Tisno Tisno Tisno >> Ubytování
Tribunj Tribunj Tribunj >> Ubytování
Vodice Vodice Vodice >> Ubytování
Zablače Zablače Zablače >> Ubytování
Žaborič Žaborič Žaborič >> Ubytování
Zaton Zaton Zaton >> Ubytování
Žirje Žirje Žirje >> Ubytování
Zlarin Zlarin Zlarin >> Ubytování
Support & Help: Powered by Google

Internet
InfoAdriatic.com
PŘEDPOVĚĎ POČASÍ
09.08. 23/31
10.08. 22/31
11.08. 23/31
12.08. 23/31
13.08. 19/32
14.08. 20/33
15.08. 21/33
Líbí se vám naše stránky?
Líbí se vám naše texty a fotografie?
To nás těší, ale potěšilo by nás ještě více, kdybyste nás doporučili na vašich stránkách, blogu nebo fóru a umístili tam odkaz na naše stránky. Jako poděkování jsme pro vás zařadili několik dalších témat:
Užitečné odkazy
Výměna odkazů
Photos/Wallpapers

Víte, že

 • od 19. do 28. července 1958 se na náměstí Chorvatské republiky v Šibeniku konal první ročník Festivalu dětí

 • Dříve Jugoslávský dětský festival, a od r. 1991 Mezinárodní dětský festival Šibenik-Chorvatsko je organizován z iniciativy výtvarníka a pedagoga Josipa Roce a několika významných umělců ze Záhřebu, za nadšené podpory Městského úřadu v Šibeniku a významných šibenických kuturních a veřejných činitelů - prof. Ive Livakoviče, Jošky Bujase, Tomislava Relje, Tonka Marottije, Milorada Aliče a dalších. Festival se koná každým rokem koncem června a začátkem července, účastní se ho divadelní soubory, jednotlivci, různí umělci, pedagogové a děti ze všech světových kontinentů. Představení se konají na letní scéně mezi Městskou radnicí a katedrálou sv. Jakuba a na dalších náměstích v Šibeniku. Zajímavou součástí a specialitou tohoto festivalu je i několik dětských dílen.

 • 9. dubna 1983 se basketbalisté KK 'Šibenka' stali mistry bývalé Jugoslávie, ale titulem mistra se těšili pouze 48 hodin

 • Basketbalisté KK "Šibenka", pod vedením legendárního Dražena Petroviče, se stali mistry bývalé Jugoslávie po vítězství nad mužstvem KK "Bosna" ze Sarajeva. Šibenický tým však byl mistrem pouze 48 hodin, protože Basketbalový svaz Jugoslávie, navzdory protestům Basketbalového svazu Chorvatska, anuloval zápas pro údajně nesprávně posouzenou osobní chybu Dražena Petroviče v posledních sekundách utkání. Basketbalový svaz Jugoslávie vydal nařízení, aby se utkání hrálo znovu na neutrální půdě. Avšak hráči šibenického týmu ani neodcestovali na opakované utkání do Nového Sadu, ani nevrátili vítězné medaile. Proti verdiktu Basketbalového svazu Jugoslávie protestovalo 11. dubna na šibenické Poljaně a na náměstí před Městskou radnicí více než pět tisíc rozhořčených obyvatel Šibeniku.

 • Šibenicko-kninský kraj má 806 kilometrů mořského pobřeží, pět řek, tři velká a deset menších jezer

 • V kraji je 285 ostrovů a útesů na moři, jsou zde řeky a jezera, pět horských vrcholků, dva národní parky, dva přírodní parky, deset přístavů, osm vodopádů a dvacet známých turistických míst. Centrum kraje - Šibenik - je jediné původní chorvatské město. Oblast Šibeniku je ovlivňována středomořským klimatem, pro které jsou typická horká a suchá léta a mírné vlhké zimy. Průměrná roční teplota vzduchu je 15,7°C, roční průměr denního slunečního svitu je 7 hodin. Průměrný počet hodin slunečního svitu za rok je 2555. Roční průměr dešťových srážek je 886 l/m2. Sníh je velkou vzácností. Teplota vzduchu v létě se pohybuje průměrně mezi 28 a 34°C, moře má teplotu 22 až 25°C.

 • ostrovy šibenické oblasti Tribunj a Krapanj jsou nejníže položené obydlené ostrovy na Jadranu

 • Ostrov Kornat je největším ostrovem šibenické oblasti, jeho celková plocha činí 32.525 kilometrů čtverečních. Se svou maximální nadmořskou výškou 237 metrů je i nejvyšším ostrovem oblasti, zatímco nejníže položenými obydlenými ostrovy jsou Tribunj (pouhé 2 m.n.m) a Krapanj (1,5 m.n.m). Největším pustým ostrovem je ostrov Kakan, jehož plocha je 312 kilometrů čtverečních. K obydleným ostrovům šibenické oblasti patří Kopara u Rogoznice, Gola glava u Primoštenu, Krapanj, Zlarin, Prvič, Tribunj, Kaprije, Žirje a Murter. Trvale obydlen je také ostrov Visovac na Visovackém jezeře, které je součástí Národního parku Krka. Na ostrovech se nacházejí obce Rogoznica, Primošten, Krapanj, Zlarin, Kaprije, Prvič Luka, Prvič Šepurina, Tribunj, Jezera, Betina, Murter, Tisno a Žirje (Selo a Muna).

 • ve třicátých letech 20. století i Paříž pila víno a šampaňské ze šibenické oblasti

 • Od poloviny 15. až do konce 19. století, v dobách vzestupů i pádů, způsobených válkami a smrtonosnými epidemiemi, vinaři z oblasti dnešního Šibenicko-kninského kraje byli známí v celé Evropě. V té době se šibenické víno vyváželo v ohromném množství do Itálie, Francie a Rakouska. Šibenik byl chorvatskou a evropskou vinařskou velmocí, dokonce i Vatikán pil víno ze šibenických vinohradů, ležících na ostrovech i pevnině. Během druhé poloviny 20. století vinohradnictví v okolí Šibeniku ustoupilo tehdy více preferovanému průmyslu a dostalo se doslova na okraj propasti. Avšak faktem je, že vinohradnictví v šibenické oblasti je založeno na dávné tradici, jejíž kořeny sahají až do dob před naším letopočtem, a že dnešní vinice leží na stejných svazích, na kterých vinnou révu pěstovali staří Řekové a Římané. Nejstarší archeologické nálezy, svědčící o vinohradnictví v této oblasti, pocházejí z 11. století a symbol vinné révy a hroznů lze vidět na všech významných kulturně-historických památkách v Šibeniku.

 • v Šibenicko-kninském kraji se nacházejí dva národní parky - NP Krka a NP Kornati

 • NP Krka patří k nejmladším národním parkům v Chorvatsku. Byl založen v roce 1985 a zahrnuje horní a střední tok řeky Krky a dolní tok řeky Čikoly. Park je možné navštívit během celého roku. Turistické lodě národního parku přepravují turisty ze Skradinu k dolní části vodopádu Skradinský buk a z horní části vodopádu Skradinský buk na ostrov Visovac a k vodopádu Roški slap. U vodopádu Skradinský buk jsou po rekonstrukci přístupné bývalé mlýny a v nich lze spatřit ukázky starých řemesel. Národní park Kornati byl vyhlášen v roce 1980 s cílem zajistit ochranu nejhezčí části chorvatského Jadranu - rozsáhlé oblasti kornatského souostroví. Na území parku leží 89 ze 152 ostrovů a útesů známých pod společným názvem Kornati. Vlastní NP Kornati zahrnuje plochu asi 218 kilometrů čtverečních. Více než tři čtvrtiny této plochy zaujímá moře a na jedné čtvrtině plochy leží 73 ostrovů a 16 útesů. Chorvatské zákony a mezinárodní konvence, týkající se škodlivého vlivu člověka na přírodní prostředí, chrání veškerou rostlinnou a živočišnou říši jak v moři, tak na pevnině. Do NP Kornati se vydávají výletní i soukromé lodě. Všichni návštěvníci musí zaplatit vstupné.

 • více než 50 procent z celkového počtu kotevních stání ve všech přístavech na chorvatském Jadranu se nachází právě v Šibenicko-kninském kraji

 • Na území tohoto kraje leží tyto přístavy: marina Kremik u Primoštenu, Frapa v Rogoznici, ACI Vodice, Danuvius v Tribunji, ACI Jezera v obci Jezera, Betina v Betině, Hramina a Vinici Murteru, ACI Skradin, ACI Piškera a ACI Žut v NP Kornati a marina Lučica u Solarisu. Primoštenská marina Kremik má k dispozici 250 stání na moři a 150 míst pro lodě na pevnině. Marina Frapa v Rogoznici může přijmout 300 plavidel ke kotvení na moři a 150 na pevnině. Marina ve Vodicích má k dispozici 415 kotevních stání na moři a asi stovku "suchých" kotvišť, marina Danuvius v Tribunji má 260 stání na moři a 150 míst na pevnině. ACI marina v obci Jezera má 280 kotevních stání na moři a 50 míst pro lodě na souši. Betinský přístav poskytuje 160 "mořských" a 260 "suchých" kotvišť, zatímco marina Hramina v Murteru zajišťuje kotvení pro 450 plavidel a dalších 250 míst pro lodě na souši. Marina Vinici v Murteru zabezpečuje servisní služby, ale vlastní i 50 kotevních stání na moři. Marina Piškera, která se nachází na severovýchodním břehu ostrova Velika Panitula v NP Kornati, disponuje 150 místy na moři, která lze využívat od března do října. V témže období lze využít i 120 kotevních stání v přístavu na ostrově Žut. Marina Skradin nabízí po celý rok 220 stání na moři, zatímco marina Lučica, která se nachází u turistického komplexu Solaris, má momentálně k dispozici 400 stání na moři a 200 míst pro lodě na souši.

 • kroštule a fritule patří k nejoblíbenějším moučníkům v šibenické oblasti, o Vánocích jsou na stole každé domácnosti

 • K přípravě kroštulí je potřeba 20 dkg mouky, 3 žloutky, sůl, lžička cukru, 2 lžíce rumu, 1 lžíce šlehačky, moučkový cukr, 1 sáček vanilinového cukru a olej na smažení. Moučník připravíme tak, že do mouky přidáme žloutky, cukr, šlehačku a rum a vypracujeme tuhé těsto. Těsto přikryjeme a necháme odpočinout asi půl hodiny, potom vyválíme na tenkou placku. Z ní vykrajujeme rádélkem proužky, dle vlastní fantazie tvarujeme a smažíme na rozpáleném oleji. Usmažené, ještě horké kroštule pocukrujeme moučkovým cukrem, do kterého jsme přidali vanilinový cukr. K přípravě fritulí potřebujeme 4 lžičky oleje, 5 dkg cukru, 3 žloutky, 50 dkg mouky, 2 dl mléka, 2 dkg droždí, citronovou kůru, špetku soli a asi půl litru oleje na smažení. Fritule se připravují tak, že v míse dobře promícháme všechny ingredience a zpracujeme v hladké těsto. Těsto necháme vykynout na teplém místě, dokud svůj objem nezdvojnásobí. Potom lžičkou vykrajujeme kousky těsta a smažíme na horkém oleji dozlatova. Olej nesmí být příliš rozpálený, protože by těsto zůstalo uprostřed syrové. Usmažené fritule se pocukrují moučkovým cukrem. Dobrou chuť!

 • firma Sprait s.r.o. ze Šibeniku, známá vydáváním Info oglasniku a webovými stránkami, na kterých se právě nacházíte, je nositelem Plakety Města Šibeniku za rok 2007

 • Plaketa Města Šibeniku Plaketa Města Šibeniku je udělována každým rokem právnickým a fyzickým osobám za dlouhodobou a všeobecně prospěšnou činnost, která významně přispívá k rozvoji města Šibeniku. Společnost Sprait s.r.o. si toto ocenění právem zasloužila, neboť od roku 1995 zprostředkovává kontakt mezi kupujícími a prodávajícími v Šibenicko-kninském kraji prostřednictvím Info oglasniku a od roku 2003 umožňuje kontakt mezi turisty a podnikateli nebo pracovníky v cestovním ruchu prostřednictvím webových stránek Info Adriatic. Další veřejná ocenění, která Město Šibenik udělilo, jsou: Cena Města Šibeniku za životní dílo, Cena Města Šibeniku, Erb Města Šibeniku a titul Čestný občan Šibeniku. O udělení veřejných ocenění Města Šibeniku rozhoduje Rada města. Předávání cen se pravidelně uskutečňuje na slavnostním zasedání Rady města, které se koná u příležitosti Dne Města Šibeniku, tj. 29. září.


  VÍTE, ŽE
  ostrovy šibenické oblasti Tribunj a Krapanj jsou nejníže položené obydlené ostrovy na Jadranu...

  Šibenik, přestože má moderně vybavený trajektový přístav, není přímou trajektovou linkou spojen se sousední Itálií...

  za sex na pláži nebo veřejném místě je v Chorvatsku stanoven trest až 30 dní odnětí svobody nebo pokuta 100 EUR...

  pravdivé prezentace ubytování v soukromí a kontakt bez zprostředkovatele - to jsou hlavní důvody, proč se Info Adriatic těší mezi turisty takové oblibě...

  MESSAGE BOX:

  SPONZOROVANÉ ODKAZY:

  Nik turistická agentura
  Nik turistická agentura Ubytování a výlety na Jadranu, pronájem vozidel a lodí


  Vila Modrá perla Šibenik 4 hvězdy mají apartmány a další jsou v moři na plážích Solarisu

  Test inteligence
  Test inteligence Ještě dnes si můžete zdarma ověřit, jak jste na tom s IQ

  Rivijera hotely a kempy
  Rivijera hotely a kempy Hotel Imperial-Vodice, Hotel Jadran-Šibenik, Hotel Miran-Pirovac

  Kde, kdy, kdo, co?
  Kde, kdy, kdo, co? Podrobný průvodce akcemi na klubové a elektronické scéně


  Předpověď počasí Nejen bohové, ale i vy ode dneška budete vědět, jaké bude počasí


  Ani chat, ani fórum A přesto se můžete ptát nebo diskutovat, samozřejmě o cestování

  Dívka dne
  Dívka dne Každý den nové foto - přirozeně krásná, nahá dívka

   

  Garance kvality

  © 2003 - 2008 Sprait s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Viz právní předpisy.
  E-mail webmastera pro případné otázky ohledně těchto webových stránek.